03.10.2021 Finał Konkursu Małopolska

pn6 mpl

3 października 2021 w Teatrze im. J. Słowackiego  w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa VI Edycji Konkursu Historycznego Patria Nostra – Małopolska.

W małopolskim konkursie wzięły udział łącznie 74 czteroosobowe drużyny ze szkół w woj. małopolskim oraz kilka szkół z województwa śląskiego i podkarpackiego. W edycji małopolskiej udział wzięły także cztery drużyny polonijne, dwie z Ukrainy, jedna
z Francji i jedna z Wielkiej Brytanii.

Podczas gali finałowej zaprezentowano 25 najlepszych prac konkursowych i wręczono nagrody rzeczowe i finansowe dla laureatów Konkursu oraz wszystkich uczestników. Nagrody finansowe zostały ufundowane przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

LAUREACI KONKURSU PATRIA NOSTRA – MAŁOPOLSKA

Miejsce I

Zespół Szkół Poligraficzno - Medialnych  im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie

pn6 mpl 2

Miejsce II

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu

pn6 mpl 2

Miejsce III

Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana w Chabówce

pn6 mpl 3

Uroczystość była także okazją do prezentacji Patronów Honorowych, Partnerów i Fundatorów nagród. Część Gości była obecna osobiście na uroczystości, była także możliwość połączenia on-line. Wśród Partnerów i wspierających instytucji możemy wymienić min. PGNiG SA – Partner Premium, Fundację PZU, Fundację Lotto, Fundację PGE, KGHM Polska Miedź SA. Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem min. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Aktywów Państwowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Marszałka Województwa Małopolskiego i  Prezydenta Miasta Krakowa. Pełna lista Patronów i Partnerów dostępna jest na stronie www.konkurs-patrianostra.pl

pn6 mpl 4

pn6 mpl 5

Galę uświetnili swoim występem Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Pani Anny Czenczek.

pn6 mpl 6

Fundatorami nagród rzeczowych w Konkursie Patria Nostra są samorządy lokalne, wydawnictwa, Spółki Skarbu Państwa, Fundacje oraz biznes prywatny.

Patronem medialnym Konkursu Małopolskiego jest Polskie Radio, TVP 3 Kraków, Telewizja Kraków, TVP Polonia, TVP Historia.

Celem konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, budowa społeczeństwa obywatelskiego. Udział w konkursie polskiej młodzieży z zagranicy sprzyja integracji i tworzeniu poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Konkurs Historyczny Patria Nostra odbywa się już po raz szósty.