FUNDACJA PATRIA NOSTRA - NASZA MISJA

Naszą misją jest promowanie historii Polski, co w dobie tzw. posthistorii, programowanej amnezji i po szkodach, jakie wyrządziła świadomości społecznej pedagogika wstydu jest naglące. Młodzież, w której powinny być pokładane nadzieje chce być i jest dumna z dziejów swojego narodu. Kiedy mówi się, że należy patrzeć tylko w przyszłość, że należy zapomnieć o przeszłości, która jest tylko "balastem" (Jürgen Habermas) odbiera się społeczeństwu tożsamość, a "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium" (Józef Piłsudski). Nawet gdy historię widzi się jako balast, trzeba pamiętać, że przyczynia się on do utrzymywania się na powierzchni; bez balastu okręt się wywraca. Jeden z naszych projektów to konkurs historyczny, który zachęca młodych ludzi do spoglądania w przeszłość, ukazywania swojej wizji historii przy użyciu nowoczesnych technik. Kto jeszcze, kto widział efekty ich pracy powie, że zajmowanie się historią to wstecznictwo?

Za sprawą naszych projektów przyczyniamy się do pogłębiania integracji młodzieży polonijnej z całego świata; dajemy jej możliwość wymiany wiedzy i spostrzeżeń.

RADA PROGRAMOWA FUNDACJI

NAD  POPRAWNOŚCIĄ  MERYTORYCZNĄ,  JAKOŚCIĄ  PREZENTOWANYCH  PRAC KONKURSOWYCH, PRAWDĄ  I  RZETELNOŚCIĄ  HISTORYCZNĄ, CZUWA  RADA  PROGRAMOWA  W  NASTĘPUJĄCYM  SKŁADZIE:

Prof. Jan Żaryn - Przewodniczący Rady Programowej

Historyk specjalizujący się w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, dyrektor Insttutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, senator IX kadencji znany także ze swojej działalności patriotycznej.

image

Prof. dr hab. Gertruda Uścińska                                                                    Polska prawnik i politolog, profesor nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prof. Andrzej Kaźmierczak

Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, także związany zawodowo z Narodowym Bankiem Polskim.

Prof. Wiesław Jan Wysocki

Historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny

Gniewomir Rokosz - Kuczyński

Wielki kanclerz Towarzystwa Rycerskiego Braci Kurkowych, Marszałek Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego „Pospolite Ruszenie”, prezes Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego.

Mateusz Wyrwich

Politolog, dziennikarz, pisarz; w 1999 r. został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2006 r. odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Mirosław Gryko

Fundator Fundacji Patria Nostra, członek Warszawskiego Bractwa Kurkowego.

LUDZIE FUNDACJI

Nataliya Volynets

Katarzyna Owsianka
Specjalista ds. finansowych

Ewelina Szkutnik

Michał Sobieszczański

Statut fundacji

Podsumowanie V edycji Patria Nostra

Sprawozdanie finansowe 2020 r.

Podsumowanie VI edycji Patria Nostra

Podsumowanie VII edycji Patria Nostra

Sprawozdanie finansowe 2021 r.

OPINIE

05-220  Zielonka

tel.  (+48)  501 100 457

Proszę wypełnić wymagane pola